Pomologie je nauka o druzích a odrůdách ovocných plodin. Pro praktické určování odrůd jsou nejdůležitější plodové pomologické znaky jak vnější (např. velikost, tvar, barva), tak i vnitřní (např. jádřinec, dužnina, semena). V některých případech hrají důležitou roli při testaci i některé jiné morfologické znaky jako například charakter koruny, listů, květů, pupenů aj.
Pomologie je velmi obtížná disciplína. Vyžaduje znalost literatury a hlavně dlouholeté praktické zkušenosti při určování, hlavně starých a lokálních odrůd. Existuje mnoho desítek tisíc ovocných odrůd. Ty nejfrekventovanější jsou popsány a částečně vyobrazeny knižní formou v tak zvaných pomologiích. Některé odrůdy jsou popsány pouze v zahradnických, přírodovědných a etnografických časopisech. Často se lze setkat v literatuře jen s uvedením názvu – třeba jen lidového místní odrůdy, která zatím není nikde popsána.
Pomologie současných autorů se zabývají většinou novými a nejrozšířenějšími odrůdami. Popisy a vyobrazení některé ze starších či lokálních odrůd je v nich minimální. Stará pomologická literatura je zájemcům dostupná k zápůjčce pouze v knihovnách a občas ji lze koupit v antikvariátech.